Časopis pro politiku a mezinárodní vztahy

Global Politics

Časopis pro politiku a mezinárodní vztahy

Klaus, Zeman a Beneš na cestě z Evropy

Padesát let staré – a podle některých právních názorů již vyhaslé – Benešovy dekrety se staly ústředním mottem letošního předvolebního klání. Dokonce o nich jedná i Evropský parlament. Do debaty na domácí politické scéně naposledy přispěli poslanci Cyril Svoboda (KDU-ČSL) a Jan Zahradil (ODS) v Nedělní partii na TV Prima.

Zdá se, že letošní volební kampaň spočívá v hledání nepřítele. Snad nejrazantněji takto vystupuje ODS: na mítincích straší důchodce před evropskou policií, brojí před samozvanými ochránci přírody a bije na poplach i v otázce Benešových dekretů. Klaus a Zahradil totiž chápou jejich zachování v českém právním řádu jako záležitost národních zájmů a veškerou debatu odbíjejí s poukazem na nemožnost revize výsledků druhé světové války. Jenže to po nich ani nikdo nechce.

Na druhou stranu je nutné připustit, že poválečný odsun Němců, kteří se v pohraničí usazovali po několik staletí, je stejným zločinem jako kterýkoli jiný násilný přesun obyvatel odlišné národnosti spojený se zabavením jejich majetku. Uplatňuje se zde totiž princip kolektivní viny, který je v dnešním mezinárodním systému zcela nepřípustný. Lze proto souhlasit s názorem, že stát, který zakotvil takové principy ve svém právním řádu, nemá v Evropské unii co pohledávat.

Paradoxně však tato myšlenka ještě více stupňuje nacionalistický tón předvolební kampaně ODS. Do takové Evropy nechceme, hlásají populisticky Klaus a Zahradil a za vydatné podpory Zemana tak nadále děsí voliče zástupem sudetských Němců čekajících na navrácení chaloupek v Pošumaví. Nutno podotknout, že s podobnou taktikou vyhrál volby i neofašista Haider v sousedním Rakousku. Jenže ten byl až donedávna předsedou okrajové strany, kdežto v ČR se jedná o čelní představitele největších politických seskupení.

A jak se k otázce dekretů staví Koalice. Pokud zrovna mlčky netoleruje demagogii ODS a ČSSD, snaží se hledat viníky právě ve stranách opoziční smlouvy. Cyril Svoboda na Primě dokonce prohlásil, že ODS přenesla toto téma z lokání na špičkovou politickou úroveň a že kvůli ní o dávno vyhaslých dekretech nyní jedná i Evropský parlament. Vlastně tak obvinil ODS z komplikování našeho přistoupení k EU.

Možná měl Svoboda pravdu, ale říkat takové věci lidem, kteří bytostně nenávidí EU a kteří varují před „plíživou integrací“ Evropy, nemá příliš velký význam. Naopak ještě víc umocní populismus slov Klausových a Zahradilových a věcnou debatu o Benešových dekretech nepřinese. Ale letošní volby nejsou o faktech a debatách, nýbrž o nepřátelích zvenku a laciných příbězích.

Poznámky pod čarou

blog comments powered by Disqus
Autor
Zdeněk Havlíček
Rubrika
Články
Témata
,
Publikováno
6. 5. 2002