Časopis pro politiku a mezinárodní vztahy

Global Politics

Časopis pro politiku a mezinárodní vztahy

GP Briefing: Olympijské hry v Soči: přehnaná bezpečnostní opatření?

Svátek sportu, obdivuhodné výkony nebo návaly emocí. Nejen to fanouškům přinášejí olympijské hry. Již za několik dnů začnou zimní hry v ruském letovisku Soči. Dějiště her leží v problematické a nestabilní oblasti, poblíž které operují radikálové a separatisti. Ruské úřady se po dvou sebevražedných atentátech ve Volgogradu obávají, že by se olympijské Soči mohlo stát cílem teroristů.

Rusko v rámci zimní olympiády (nazývané také jako „Putinovy hry) přijímá velmi tvrdá bezpečnostní opatření, jak komentuje například expertka na problematiku terorismu Martha Crenshaw. I přes rozsáhlá nařízení je tu stále hrozba narušení čečenskými a islamistickými skupinami. K tomu, do jaké míry je možné detekovat skutečné signály potenciálních útoků, se vyjadřuje profesorka politické ekonomie Amy Zegard. Signály jsou tu permanentně, ovšem jejich lokace a rozluštění k nastavení preventivních opatření jsou neskutečně složité. Jak důmyslné mohou být postupy teroristů, komentoval i politolog Tomáš Šmíd na ČT24.

Nemalá část rozpočtu olympijských her proto byla použita na rozsáhlá bezpečnostní opatření. Toto se promítlo do konečného rozpočtu a letošní olympiáda tak bude v mnoha ohledech výjimečná: Rusko bude stát více než bilión korun, a bude tedy tou suverénně nejdražší.

Server iHned.cz upozornil, že výdaje na bezpečnost her se vyšplhají na více než 35 miliard korun. Soči bude hlídat více než 100 000 příslušníků policejních složek a armády. S blížícím se slavnostním zahájením se také zpřísňují bezpečnostní opatření. Kolem Soči byla zřízena například speciální zóna, do které mohou jen auta s místní poznávací značkou nebo speciálním povolením. Omezena bude letecká doprava a námořní spojení okolo Černého moře. Každý návštěvník olympiády bude muset podstoupit rozsáhlé bezpečnostní kontroly.

Agentura Reuters na základě vyjádření Bílého domu přinesla informaci, že o bezpečnosti olympioniků i fanoušků diskutoval po telefonu se svým americkým protějškem ruský prezident Vladimír Putin. Server The Guardian informuje o spolupráci Spojených států a Ruska, konkrétně ve věci ochoty Američanů poskytnout válečné lodě, jež budou dohlížet na průběh her z Černého moře.

V doporučení návštěvníkům jsou vysvětleny základní reálie regionu. Připomenutý je také bombový útok ve Volgogradu. Není bez zajímavosti, že se české ministerstvo zahraničí o možných teroristických útocích v obdobném dokumentu, který je spíše strohý, nezmiňuje.

Zpravodajské servery minulý týden také informovaly, že potenciální sebevražedná atentátnice Ruzzana Ibragimová, která patří mezi tzv. černé vdovy, může být v Soči. Bezpečnostní složky proto prohledávaly město a do ubytovacích zařízení zaslaly její podobizny. Portál Business Insider však tuto zprávu relativizuje a vysvětluje, že může jít o planý poplach a mediální zkratku.

Ruku v ruce s informacemi o teroristických hrozbách se začíná spekulovat také o řádném vynakládání ohromných finančních prostředků určených k organizaci olympiády. Ruský prezident v roce 2007 oznámil, že hry budou stát 12 miliard dolarů, což je čtyřikrát méně než předpokládané skutečné výdaje. Podle studie z Oxfordu jsou hry průměrně až o 80 % předražené. V přepočtu na počet sportovních klání stály letošní hry čtyřikrát více než olympiáda v Pekingu. Korupci a klientelismu spojenými s pořadatelstvím olympiády se ve své příznačně nazvané práci „Zimní olympiáda v subtropech věnuje Putinův kritik Boris Nemtsov.

Čínské a ruské hry si jsou podobné v oblasti dodržování lidských práv, respektive v jejich nedodržování. Ruské úřady kvůli výstavbě sportovišť a infrastruktury nedobrovolně vystěhovaly několik tisíc lidí.

Přinejmenším velmi sporné jsou také Putinovy nové zákony o homosexuálech, které zakazují jakoukoliv propagaci homosexuality. Ruský prezident ale tvrdí, že gayové a lesby se mohou v Soči cítit bezpečně. Musí však podle jeho slov nechat na pokoji děti. Jako odpověď na lidskoprávní situaci v dnešním Rusku je považováno jmenování oficiální americké delegace, ve které jsou bývalí sportovci, kteří se veřejně hlásí k homosexuální orientaci a bojují za práva gayů a leseb.

blog comments powered by Disqus
Autor
Jan Hejl
Rubrika
GP Briefing
Témata
, , , , , ,
Publikováno
27. 1. 2014