Časopis pro politiku a mezinárodní vztahy

Global Politics

Časopis pro politiku a mezinárodní vztahy

GP Briefing: Protikorupční protesty v Rusku

26. března v Ruské federaci proběhla rozsáhlá vlna protikorupčních protestů. Desítky tisíc lidí ve více než osmdesáti ruských městech vyšly do ulic ve snaze získat odpovědi na to, kam vláda směřuje peníze ze státního rozpočtu. Podnětem se stal dokument natočený politickým opozičním aktivistou a zakladatelem Fondu boje proti korupci v Rusku Alexejem Navalným.

Podle The Washington Times se březnové demonstrace staly nejpočetnějšími protivládními mítinky od roku 2011. Nezávislé médium Meduza uvádí, že demonstrací se zúčastnilo podle různých odhadů v rozmezí 32 359 až 92 861 lidí. Povolené a nepovolené mítinky se neodehrály jen v ruských městech, ale také v Praze a Londýně. Více než 1500 lidí včetně Navalného bylo zadrženo místní policií. Jak píše The Guardian, lídr opozice byl nucen strávit ve vězení patnáct dní a zaplatit pokutu ve výši 20 000 rublů (cca 9 000 korun).

Dokument Navalného se stal výsledkem vyšetřování Fondu boje proti korupci, během kterého bylo odhaleno několik korupčních afér, na kterých se podílel ruský premiér Dmitrij Medvěděv. Hned první den po zveřejnění dokumentu na YouTube video získalo více než 1,5 milionů zhlédnutí. V současné době se na dokument podívalo skoro 19,5 milionů lidí. Přesto vláda nezareagovala na obvinění ani po několika týdnech. Proto Navalnyj vyzval k tomu, aby lidé šli demonstrovat do ulic a žádat o odpověď na otázku, kam vláda směřuje peníze daňových poplatníků.

Zatímco o události informovala zahraniční média, ruské stanice mlčely. „Události 26. března byly ignorovány celostátními oficiálními televizními kanály“, píše CNN. Dokonce ani největší ruský domácí informační portál Yandex neposkytl ohledně demonstrací žádné informace. Dozvědět se o nich něco bylo možné pouze z některých nezávislých medií nebo na ulicích měst.

První reakce premiéra Dmitrije Medveděva se objevila teprve 4. dubna. V jednom ze svých rozhovorů okrajově zmínil, že film není pravdivý a je pouhou provokací ze strany lidí, kteří mají „zcela očividné politické cíle a zájmy“, uvádí Lentach. Navázal tak na to, že Alexej Navalnyj se chystá kandidovat v prezidentských volbách v roku 2018 a uvedl, že video a zorganizované mítinky jsou součástí jeho předvolební kampaně. Premiér také naznačil, že film byl pravděpodobně sponzorován soukromými investory. Nakonec Dmitrij Medveděv zdůraznil, že nehledě na všechna obvinění bude pokračovat dál ve své práci.

Po březnových protestech se však ukázalo, že popularita Medveděva začala výrazně klesat, zatímco Putinova popularita zůstala na stejné úrovni.

Do současné doby se nikdo z ruské vlády jasně nevyjádřil k dokumentu. Navalnyj proto vyzývá lid k novým demonstracím, které má v plánu provést 12. června, v den, kdy celá země slaví národní svátek Den Ruska. Je ale možné, že ve stejný den proběhne Přímá linka s Vladimirem Putinem – každoroční televizní pořád, kde prezident odpovídá na otázky občanů. Dříve pravidelnou konferenci vždy vysílali v první polovině dubna, nicméně tento rok tiskový mluvčí prezidenta, Dmitrij Peskov, oznámil, že konference bude posunuta.

Lze tak předpokládat, že pokud se vláda nevyjádří k dokumentu, k červnovým mítinkům se dostaví ještě více lidí. V současné době prezident a premiér odmítají podrobněji komentovat situaci.

blog comments powered by Disqus
Autor
Olena Shynkarova
Rubrika
GP Briefing
Témata
, , , ,
Publikováno
24. 4. 2017