Časopis pro politiku a mezinárodní vztahy

Global Politics

Časopis pro politiku a mezinárodní vztahy

GP Briefing: Setkání Donalda Trumpa s Benjaminem Netanjahuem

„Palestinci se musí zbavit nenávisti, která je jim vštěpována od útlého věku, a uznat stát Izrael,” uvedl podle portálu The Journal americký prezident Donald Trump dne 15. 2. 2017 na setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Prioritou je podle Trumpa bezpečnost Izraele. Ten však musí prokázat větší míru pružnosti v jednáních s palestinskou stranou a posílit přítomnost arabských partnerů při řešení konfliktu.

USA za Obamovy administrativy nikdy nezpochybňovala význam spojenectví s Izraelem, vztahy však byly spíše ochladlé. Obama opakovaně kritizoval izraelskou osadnickou politiku. Situaci rovněž nepřispíval ani Obamův vstřícný postoj k jaderné dohodě s Íránem, o kterém informuje Bílý dům. S nástupem Trumpa lze v americko-izraelských vztazích však sledovat obrat, uvedl portál Breitbart. Podle portálu Reuters se tisková konference nesla v přátelském duchu, přičemž Trump označil vzájemné vztahy za pevné, založené na společných hodnotách.

Trump na setkání avizoval aktivní snahu USA při tvorbě mírové dohody mezi Izraelem a Palestinci, o jehož jejímž úspěchu bude podle něj rozhodovat kompromis na obou stranách, uvádí Reuters. Nepřišel však s žádným novým návrhem pro dosažení vzájemné dohody. Trump také kritizoval kroky OSN, které jsou podle jeho názoru k Izraeli nespravedlivé. Těsně před setkáním ovšem uvedl, že by byl rád, kdyby se Izrael držel o něco více zpátky při stavbě osad, informuje Reuters nadále trvá na tom, že židovské osady „nejsou jádrem konfliktu". Později řekl novinářům, že v otázce osad doufá v dosáhnutí společné dohody.

Spojené státy v otázce mírového uspořádání podporují dvou dvou-státní řešení, tedy existenci Izraele po boku nezávislé Palestiny. Toto řešení je považováno za jádro mezinárodního mírového úsilí. Pro Trumpa je nepodstatné, zda vznikne jeden nebo dva státy. „Trump bude souhlasit s řešením, na kterém se shodnou obě strany," cituje The Guardian. Podle New York Times dodal, že rozhodnutí, na němž se shodnou obě strany, bude považovat za nejlepší výsledek. Netanjahu vidí důležitost zejména v podstatě a obsahu mírové dohody, nikoliv v jejím pojmenování a zařazení do pomyslné škatulky. Izraelský premiér se v minulosti i přes jisté podmínky opakovaně vyslovil pro vznik dvou nezávislých států. Zároveň se ale nejblíže realizaci jeví návrh takzvaného řešení „státu minus“, kdy by Palestinci získali autonomii a státnost, avšak bez plné suverenity.

Palestinci varují Trumpa, že takový krok by vážně poškodil důvěryhodnost USA. Jak informuje Reuters, palestinský prezident Mahmúd Abbás se chopil příležitosti a navázal na Trumpovo vyjádření ohledně osad požadavkem na úplné zastavení jejich existence (osady jsou pro Palestince zásadní překážkou při tvorbě samostatného státu) a řekl, že je i nadále odhodlaný přistoupit ke „dvou dvou-státnímu řešení”, informuje "The Economist“http://www­.economist.com/no­de/21717082/com­ments. Generální tajemník OSN António Guterres varoval před opuštěním konceptu suverénního palestinského státu existujícího po boku Izraele.

Tématem byla také mezinárodní dohoda s Íránem o jeho jaderném vývoji. Podle dohody budou odstraněny z Íránu dvě třetiny centrifug, zbytek bude pod neustálou mezinárodní supervizí. Jak informuje NBC News, Trump ujednání označil za vůbec nejhorší, které kdy viděl. Kategoricky nesouhlasí s tím, aby měl Írán přístup k jaderným zbraním. Tento postoj Netanjahu logicky uvítal.

Trump během své předvolební kampaně opakovaně tvrdil, že se postoj USA vůči Izraeli za předpokladu, že bude zvolen, změní. Často také zmiňoval odhodlání přesunout americkou ambasádu v Izraeli do Jeruzaléma, informuje NBC News. Na setkání s Netanjahuem toto přání zopakoval. „Přistupujeme k tomu ale s nejvyšší citlivostí," dodal Trump. Status tohoto města je nevyjasněný a Jeruzalém je zdrojem sporů v izraelsko-palestinském vyjednávání. Palestinci a mezinárodní společenství se zamýšleným krokem nesouhlasí. Většina zemí má své zastoupení v Tel Avivu. Přesunutí americké diplomatické mise z Tel Avivu do Jeruzaléma by pak bylo výslovné uznání nároků Izraele.

blog comments powered by Disqus
Autor
Anna Huláková
Rubrika
GP Briefing
Témata
, , , , , , , , ,
Publikováno
22. 2. 2017