Časopis pro politiku a mezinárodní vztahy

Global Politics

Časopis pro politiku a mezinárodní vztahy

Severní Korea: rok s Kim Čong-unem

30. prosince 2012 uplynul právě rok od chvíle, kdy politbyro severokorejské Strany Práce oficiálně jmenovalo Kim Čong-una do pozice vrchního velitele korejské lidové armády, čímž tento nejmladší syn zesnulého Kim Čong-ila převzal oficiálně moc nad pravděpodobně nejtvrdší diktaturou na Zemi. Jaký byl tento rok s novým vůdcem, titulovaným v KLDR jako vynikající soudruh, a co přinesl do vztahů Severní Koreje s okolním světem?

Předně uveďme, že tomuto tématu se věnuje i náš rozhovor s Dr. Jamesem Hoarem, který jsme zde nedávno zveřejnili a ve kterém se můžete dočíst další zajímavé informace. Krátké shrnutí ročního působení dalšího z rodu Kimů přináší ve své reportáží také BBC Asia, ve které se profesor Chung-In Moon z Yonsei University domnívá, že současný korejský vůdce stojí před velkým dilematem, zda pokračovat v otcově vojenské politice, či zda využije zdrojů k „nakrmení“ svých vlastních lidí. Podobný názor zastává i Viktor Cha, který ovšem naznačuje, že se prozatím mladý vůdce snaží držet obou proudů. Na jednu stranu se kupříkladu na ulicích Pchjongjangu objevilo západní oblečení, byla přislíbena obnova největšího zábavního parku v zemi, či byla oznámena zemědělská reforma, díky které by si farmáři směli nechat větší část své produkce, což má v důsledku vést k větším zemědělským výnosům.

Na stranu druhou zde ovšem stále zůstává severokorejský vojenský program a zejména pak největší „strašák“ v podobě snahy získat jadernou zbraň. Scott Snyder ve svém příspěvku označuje Severní Koreu za stále nebezpečnou a nevyrovnanou a doporučuje v této věci blízkou kooperaci s Čínou. David Albright a Christina Walrond ve své nedávné studii dospěli k názoru, že v nejhorším případě může mít Severní Korea v roce 2016 na padesát funkčních zbraní, přičemž Robert Windrem z NBC News ve svém článku uvádí, že již v současné době může mít Korea „několik tuctů jaderných náloží“. (Pro méně znalé dodejme, že rozdíl mezi jadernou náloží a jadernou zbraní zjednodušeně tkví ve schopnosti dopravit „výbuch“ na místo určení, což zvládne jen druhá jmenovaná.) Komentátoři Foreign Policy pak dodávají, že severokorejský jaderný program bude do budoucna velkou výzvou i pro znovuzvoleného amerického prezidenta Obamu, jehož administrativa dle listu nevěnovala této otázce prozatím dostatečnou pozornost.

Za takovéto situace asi příliš nepřekvapí, že velký rozruch vyvolalo prosincové odpálení korejské rakety, která na rozdíl od dubnového pokusu úspěšné dosáhla oběžné dráhy (originální oznámení korejské televize si můžete prohlédnout zde). Dle severokorejského velení šlo o vypuštění meteorologické družice (která mimo jiné vysílá písně oslavující severokorejského vůdce do celého vesmíru), většina západních států má ale za to, že šlo o test technologie, která by jednou mohla nést jadernou hlavici, s čímž souhlasí kupříkladu i The Economist. Start rakety, který oficiální představitelé NATO označili za jasnou provokaci, zastihl dle New York Times americké představitele nepřipravené, protože ačkoliv se ve střednědobém horizontu s odpálením počítalo, zprávy rozvědky ve dnech před odpálením hovořili o technických problémech střely. Akce byla ostře odsouzena Organizací spojených národů a japonský premiér Yoshihiko Noda označil start za absolutně nepřijatelný, zatímco čínští představitelé se omezili na mnohem „jemnější“ výroky, za což byli kritizováni například ze strany CNN. Ty, jež sledují situaci v regionu podrobněji, navíc asi nepřekvapí, že mnohé země v čele se Spojenými státy nyní volají po nových sankcích vůči korejskému režimu.

Jihokorejský deník The Korea Herald zastává názor, že díky tomuto startu získá „sever“ nad „jihem“ psychologickou výhodu, s čímž souhlasí i analytik univerzity v Soulu Chang Yong-seok, který se navíc domnívá, že úspěšný start velmi posílí pozici Kim Čong-una a pomůže mu konsolidovat jeho moc. CNN pak na toto téma připravila obsáhlou stránku s mnoha odkazy, na články o budoucím možném vývoji, na který si ovšem budeme muset minimálně pár týdnů počkat. Na závěr pro odlehčení dodejme, že americké satiristické médium The Onion získalo o průběhu startu korejské rakety zcela jiné zprávy.

Autor je redaktorem Global Politics.

blog comments powered by Disqus
Autor
Marek Hrdina
Rubrika
GP Briefing
Témata
, ,
Publikováno
1. 1. 2013