Časopis pro politiku a mezinárodní vztahy

Global Politics

Časopis pro politiku a mezinárodní vztahy

GP Briefing: Francie a Řecko – volební krok pryč od úsporných opatření

6. Května 2012 byla Evropa svědkem dvou volebních soubojů na opačných koncích světadílu – ve Francii a v Řecku. Výsledky obou voleb byly do značné míry dopředu očekávané a zvítězily v nich strany odmítající pokračování současné politiky úsporných opatření v rámci Eurozóny. Vítězství francouzského socialisty Francoise Hollanda znamená konec dua Merkelová – Sarkozy, které v posledních letech vedlo evropskou hospodářskou politiku a nový francouzský prezident již oznámil svůj úmysl otevřít znovu jednání o schváleném Paktu stability. Ve volbách v Řecku získaly těsnou většinu strany odmítající zavést úsporná opatření podle podmínek zahraničních institucí. Je pravděpodobné, že doba jednostranné podpory úsporných opatření na starém kontinentu skončila.

Charles Kupchan píše, že volební výsledky ve Francii znamenají změnu rovnováhy v evropské politice ve prospěch podpory hospodářského růstu a odklon od úsporných opatření. V této snaze se bude moci nový prezident spolehnout i na další země jako Španělsko, Itálie, Portugalsko, Řecko a počítat může i s podporou amerického prezidenta Obamy. Podrobný profil nově zvoleného prezidenta Hollanda připravil Council of Foreign Relations.

Sebastian Mallaby říká, že výsledky voleb ve Francii a v Řecku přinesou střet mezi německou politikou fiskální zodpovědnosti a „prorůstověji“ založenými strategiemi jižních států. A. Barroso a M. Rahman si však myslí, že žádné významné změny, nebo střety mezi rozdílnými názory v Německu a ve Francii nehrozí, protože to bude Francie a ne Německo, která bude mít problém se zabezpečením růstu.

Barry Eichengreen vidí paralelu mezi současnou situací a vývojem v 30. letech, kdy ve světě kolaboval systém zlatého standardu a vztahy mezi Německem a Francii se zhoršovaly. I v současné době očekává mírné zhoršení, ne však až tak výrazné.

Zajímavý komentář přinesl blog Open Europe, kde je zastáván názor, že současná situace nahrává oteplení vztahům mezi Německem a Velkou Británií, které po jejím nepřistoupení k Paktu stability v minulém roce nejsou v nejlepší kondici.

Penelope Chester píše, že volební výsledky ve Francii a Řecku připomínají politikům, že se musí neustále ucházet o přízeň voličů, kteří je v případě nespokojenosti s jejich politikou nebudou znovu volit. Paul Krugman souhlasí a nazývá výsledky těchto voleb „revoltou“, kterou vnímá jako krok správním směrem v pravý čas. Podle něho voliči ukázali politikům, kterou cestou jít nechtějí a podle Krugmana má teď euro a samotný projekt EU lepší šanci na přežití.

Ne každý je ovšem takový optimista. Časopis The Economist ještě před volbami nazval Hollanda „nebezpečným mužem a tvrdil, že jeho zvolení nebude dobrým krokem pro Francii, ani pro Evropu. Ve svých dalších článcích svou rétoriku časopis zmírnil, když ukazoval, že nový prezident bude mít velice těžký úkol ve snižování deficitu, ke kterému se zavázal a dokonce že jeho politika nebude až tak zaměřena proti úsporným opatřením, jak věří jeho voliči.

Na závěr můžeme konstatovat, že většina evropských novin zastává mírně optimistické stanovisko po zvolení Hollanda. Zároveň se však shodují, že vztahy mezi Německem a Francii projdou v nejbližších několika měsících těžkými zkouškami. Faktem zůstává, že jednoznačná politika úsporných opatření v Evropě s největší pravděpodobností skončila a v budoucnu bude muset být brán do úvahy i růst a jeho podpora. Tomu odpovídá i reakce Evropské Komise, která bezprostředně po výsledcích voleb ve Francii a Řecku zahájila legislativní kroky na podporu růstu, které podle ní v novém politickém klimatu mají větší pravděpodobnost podpory.

Nová rubrika časopisu Global Politics GP Briefing vám každý týden přináší souhrn nejdůležitějších názorů, které potřebujete vědět, vždy na jedno aktuální téma.

blog comments powered by Disqus
Autor
Richard Turcsányi
Rubrika
GP Briefing, Redakce
Témata
, ,
Publikováno
14. 5. 2012