Časopis pro politiku a mezinárodní vztahy

Global Politics

Časopis pro politiku a mezinárodní vztahy

GP Briefing: Jak zabránit íránskému jadernému programu?

Íránský jaderný program stále vzbuzuje značné obavy mezinárodního společenství, zvláště s ohledem na to, že Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) loni v listopadu potvrdila, že program evidentně směřuje k výrobě jaderné zbraně, nikoliv k získání energie pro mírové účely. Mezinárodní společenství poté uvalilo sankce na vývoz íránské ropy a zmrazilo aktiva íránské centrální banky, aby znemožnilo finanční transakce. Embargo na dovoz ropy ale začala obcházet nejprve Indie a poté i Čína a obě země si našly způsob, jak omezení obejít: Indie za ropu platí zlatem, Čína zase vlastní měnou. Navíc je patrné, že ekonomické sankce zatím rozhodně nevedou Írán k tomu, aby své chování nějakým způsobem změnil. V dubnu letošního roku začalo první kolo jednání mezi Íránem a skupinou 5+1 (stálí členové Rady bezpečnosti OSN + Německo), která ho má přesvědčit o zastavení obohacování uranu a podrobit se závazkům, k nimž přistoupil, což je mj. i Smlouva o nešíření jaderných zbraní (NPT). Barack Obama popsal tato jednání jako „poslední šanci“ pro Írán vyřešit nastalou situaci diplomatickou cestou. Naproti tomu Izrael se netají ochotou použít proti Íránu vlastní jaderné zbraně při sebemenší zámince a pocitu ohrožení.

Již v listopadu loňského roku napsali Eric S. Edelman, Andrew F. Krepinevich Jr., a Evan Braden Montgomery, že USA musí Írán zastavit dřív, než skutečně získá jadernou zbraň. Technické údaje o íránském jaderném programu a jeho vývoj shrnuje například Maseh Zarif. Názor, že je potřeba Írán zastavit, dále rozvíjí Jamie M. Fly a Gary Schmitt s tím, že je potřeba proti Íránu vést rozsáhlejší vojenskou operaci na celkovou destabilizaci, případně odstranění režimu, aby íránský jaderný program už nikdy do budoucna nebyl hrozbou. Přímo o budoucnosti íránského režimu spekuluje Sohrab Ahmari a Patrick Clawson se ve svém článku zabývá postavením íránských disidentů, neboť jednání o jaderném programu podle něj upozaďují debaty o represích íránského režimu. Alan J. Kuperman zase spekuluje, nakolik je íránský režim možno považovat za racionálního aktéra, a na jeho článek přímo reaguje svým názorem Lee Harris. Foreign Affairs rovněž shromáždily celou sérii článků, v níž nejrůznější autoři argumentují, proč (ne)zaútočit na Írán. Na stejné téma před časem diskutovali i účastníci Masarykových debat na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. Poslední vývoj shrnuje bývalý generální tajemník NATO Javier Solana. Podle něj USA dosáhnou svých požadavků spíše vyjednáváním než použitím síly, která by nutně vedla k válce.

Will Inboden přemítá, nakolik účinné je diplomatické vyjednávání, zatímco Michael Singh přímo tvrdí, že Spojené státy by si měly tvrdě hájit svoji pozici a tlačit na Írán, aby ukončil všechny části svého jaderného programu. Od útoku na Írán musí být ovšem odrazován Izrael. Podle zdroje z Bílého domu je nezbytné co nejvíce ztížit podmínky pro Izrael a tím případnému útoku zabránit. Izraelský ministr obrany Ehud Barak se totiž v rozhovoru pro CNN vyjádřil, že by jaderný Írán zcela změnil podobu Blízkého východu, a tomu musí být zabráněno. Jonathan Marcus se zamýšlí, jakým způsobem by Írán pravděpodobně na útok Izraele odpověděl, a rozebírá jednotlivé faktory, které by na daný útok měly vliv. Proti případnému izraelskému útoku na Írán se staví i Francie a ministr obrany Gérard Longuet řekl, že se rozhodně neobává, že by případný konflikt přerost v mezinárodní. Podle Aliho Asghara Soltanieha, íránského vyslance při IAEA, došlo tento týden v pokroku jednání mezí Íránem a IAEA. Výsledky debaty označily obě strany za velmi plodné, přestože zatím nedošly k žádnému konkrétnímu výsledku. Další kolo jednání Íránu s 5+1 by mělo začít 23. května v Bagdádu.

Rubrika časopisu Global Politics GP Briefing vám každý týden přináší souhrn nejdůležitějších názorů, které potřebujete vědět, vždy na jedno aktuální téma.

blog comments powered by Disqus
Autor
Markéta Bartoníčková
Rubrika
GP Briefing, Redakce
Publikováno
21. 5. 2012