Časopis pro politiku a mezinárodní vztahy

Global Politics

Časopis pro politiku a mezinárodní vztahy

GP Briefing: Obama a Karzai podepsali dohodu o strategickém partnerství

V rámci překvapivé a neplánované cesty prezidenta Obamy do Afghánistánu byla 2. května v prezidentském paláci v Kábulu podepsána dohoda upravující charakter vzájemných vztahů Spojených států a Afghánistánu. K příležitosti prvního výročí smrti Usámy bin Ládina podepsali prezidenti Obama a Karzai smlouvu o strategickém partnerství, která stanovuje, do jaké míry se USA v dalším desetiletí budou angažovat v zemi. Pro jednotlivé strany má dohoda značně rozdílný význam a důsledky, jelikož se zdá, že odráží hlavně snahu prezidenta Obamy prodat voličům úspěchy své zahraniční politiky. Jak doufají Obamovi poradci, může mít tento krok pozitivní důsledky pro jeho pozici v rámci letošních prezidentských voleb. Přestože je velice problematický vzhledem k tomu, že válka v Afghánistánu vyvolává v USA dlouhodobě negativní emoce a znění smlouvy je navíc jejími oponenty označováno za velmi vágní, prezident se snaží svým voličům ukázat, že dostává svým závazkům a ukončuje vojenské angažmá USA v zemi. Navíc jim vzhledem k jistě ne náhodně zvolenému datu podpisu smlouvy znovu připomíná své zahraničněpolitické úspěchy a hraje tak na strunu národní hrdosti.

Na jednu stranu je dohoda způsobem, jak vyslat Talibanu a dalším skupinám operujícím v zemi signál, že nemá smysl plánovat v roce 2014, kdy má oficiální přítomnost amerických vojáků v zemi být ukončena, převzetí moci do svých rukou. Nicméně je zřetelné, že se Obama tímto krokem také snaží upevnit svou pozici v rámci letošních prezidentských voleb. Přestože drtivá většina americké společnosti dlouhodobě oponuje přítomnosti svých vojáků v blízkovýchodní zemi, podle některých odborníků se tímto krokem prezident snaží opětovně upřít pozornost voličů na úspěch mise proti Usámu bin Ládinovi a svou zahraniční politiku tak postavit do dobrého světla. Leslie Gelb například upozorňuje, že by bylo pro Obamu velkým rizikem přijmout opačný přístup a tak zvýšit pravděpodobnost, že se po deseti letech, kdy USA obětovaly ekonomické zdroje a životy svých vojáků, kábulská vláda zhroutí a Republikáni si tak ve volební kampani přijdou na své. Angažmá v Afghánistánu autor nazývá Obamovou válkou.

E. J. Dionne z Washington Post zmiňuje další aspekt věci – fakt, že Republikáni poprvé od šedesátých let mají v letošní kampani výraznou nevýhodu v tématu zahraniční politiky, jelikož Obama v rámci svého volebního období správně adresoval požadavky amerických občanů – opustil Irák a soustředil se na dopadení nejhledanějšího teroristy. Přestože většina Američanů favorizuje ještě rychlejší stahování vojsk ze země, je podle autora článku pravděpodobné, že přijmou fakt, že se jejich prezident nesnaží o dosažení příliš ambiciózních plánů, ale realisticky o zamezení toho, aby teroristické skupiny převzaly v zemi kontrolu. Naopak podle názoru Jacka Goldsmitha by Mitt Romney mohl ke svému prospěchu využít fakt, že se Obamova administrativa odmítá efektivně vypořádat se zadrženými teroristy a proponuje ve věznici Guantanámo užití civilních procesů. Robert Heddick navíc upozorňuje na další možné nebezpečí – jaký má Obama záložní plán pro případ, že by bylo v Kongresu nutné žádat o další finance, ne-li rovnou o lidské zdroje, pokud by došlo k opětovnému oslabení kábulské vlády?

Obamovy kroky samozřejmě mají i své otevřené oponenty. Například David Swanson dohodu srovnává se smlouvou uzavřenou Obamovým předchůdcem s iráckým premiérem Nouri al-Malikim v roce 2007. Jediným rozdílem mezi nimi je podle autora fakt, že nynější dohoda nemá jakýkoliv časový rámec a je velice vágní. Richard Haas kritizuje „Obamův Afghánistán“ z několika úhlů. Afghánistán podle autora získal v USA prominentní postavení, přestože „válka proti teroru“ má být svým charakterem válkou globální. USA kromě odporu proti Al Kajdě nemají v zemi žádné vitální zájmy a podle toho by měly tomuto úkolu být přisouzeny patřičné lidské a finanční zdroje.

Nová rubrika časopisu Global Politics GP Briefing vám každý týden přináší souhrn nejdůležitějších názorů, které potřebujete vědět, vždy na jedno aktuální téma.

blog comments powered by Disqus
Autor
Petra Kellerová
Rubrika
GP Briefing, Redakce
Témata
, ,
Publikováno
6. 5. 2012