Časopis pro politiku a mezinárodní vztahy

Global Politics

Časopis pro politiku a mezinárodní vztahy

GP Briefing: Volba nového prezidenta Světové Banky

Nová rubrika časopisu Global Politics GP Briefing vám bude každý týden přinášet souhrn nejdůležitějších názorů, které potřebujete vědět, vždy na jedno aktuální téma. Tento týden začínáme s volbou nového prezidenta Světové banky.

16. dubna 2012 byl za nového prezidenta Světové banky (WB) dle očekávání zvolen korejský Američan Jim Yong Kim, současný předseda Dartmouth College a odborník na zdravotnickou problematiku, oficiálně nominovaný prezidentem Obamou. Tato volba byla vůbec první v dosavadní historii WB, kdy proti americkému kandidátovi na tento post stál nějaký oponent. USA jsou ovšem poněkud osamocené ve tvrzení, že jeho zvolení bylo otevřené a transparentní. Jestli je Kimova poněkud nezvyklá odbornost vhodná, ukáže až budoucí vývoj, nicméně proces jeho zvolení mu jeho i tak těžkou úlohu nijak neusnadňuje.

Nezvyklá situace volby prezidenta WB vyvolala bohatou diskusi a mnoho expertů se o svém názoru na jednotlivé kandidáty nechalo slyšet již před samotnou volbou. Joseph Stiglitz píše, že všichni tři jsou vhodní a doufá, že volba bude opravdu svobodná. Odbornice na zdravotnickou politiku Larie Garett tvrdí, že i když je největší předností Jima Kima jeho background v zdravotnictví, i v tomhle bude čelit jeho přístup ve WB problémům. Podle Jagdishe Bhagwatiho je jednoznačně nejvhodnější kandidátkou Okonjo-Iweala, a to především díky svým odborným kvalitám a zkušenostem. Podle Bhagwatiho prezident Obama mohl vybrat i vhodnějšího amerického kandidáta než je ten současný. Podobný názor zastává i časopis The Economist, podle kterého byla tohle příležitost ocenit odborné předpoklady neamerického kandidáta. Mohamed El-Erian dokonce tvrdí, že existuje konsensus o tom, že Okonjo-Iweala je nejvhodnější kandidát a vědí to i američtí představitelé. Jeffrey Sachs si to ale nemyslí a říká, že americký kandidát je stále jednoznačný favorit na pozici.

Článek v Guardianu cituje kandidátku Okonjo-Iweala, která se ještě před volbou vyjádřila, že zvolen bude americký kandidát. Podle jejích slov je jasné, že v této věci se očividně nerozhoduje podle kvality uchazečů. Třetí kandidát Jose Antonio Ocampo dokonce před volbou odstoupil a označil ji za politické cvičení.

V závěrečné volbě za amerického kandidáta podle zpráv hlasovaly evropské země, Kanada, Japonsko, Jižní Korea a Rusko. Další státy jako Mexiko, Čína a India jeho kandidaturu podpořily. Jedná se tedy o pokračování neformální dohody, podle které na čele Mezinárodního Měnového Fondu stojí vždy Evropan a na čele WB Američan. Informaci o tom přinesla agentura Reuters, Al Jazeera a portál Globaltimes.cn.

Ve svém oficiálním vyjádření po zvolení Kim představil svou agendu a priority na pozici prezidenta WB a uznal kvality svých oponentů Ocampa a Okonjo-Iweala. Prezident Obama ocenil, že tentokrát byla volba prezidenta otevřená a transparentní a vyjádřil potěšení nad širokou podporou mezi světovými lídry. Následně Obama uznal i kvality neúspěšných kandidátů. Oficiální tisková zpráva Bílého domu gratuluje nově zvolenému prezidentovi WB, vyzdvihuje jeho kvality a těší se na spolupráci v oblasti rozvojových programů. 

Speciální zpravodaj OSN pro Palestinu Richard Falk se nicméně kriticky vyjadřuje, že Západ propásl dobrou šanci ukázat, že to s reformou globálních institucí myslí vážně. Pasivita států BRIC pak podle něj ukazuje podobným směrem. Mezinárodní rozvojová agentura Oxfam International ve své tiskové zprávě uvedla, že příští prezident je dobrá volba a odborník na rozvojovou problematiku. Zpráva ale dále dodává, že jestli byl Kim skutečně nejlepším kandidátem se nikdy nedozvíme a to především z důvodu netransparentního volebního procesu, který poškozuje pověst celé instituce.

Blog Guardianu Powerty Matters přináší názory několika rozvojových expertů, kteří ukazují, jak by Kimova agenda měla v nadcházejícím období vypadat. Všichni autoři se shodují, že reforma vnitřního fungovaní WB je nutná a to především z důvodu, aby tato instituce mohla vykonávat rozvojovou činnost v prospěch celého světa. Jednotliví autoři vyjmenovávají politickou dimenzi, nevyváženost názorů, nedostatek dialogu a aroganci jako hlavní problémy jejího fungování. Časopis The Economist pak konstatuje, že Kimova úloha je díky jeho nepříliš legitimní volbě o to těžší.

Další názory a analýzy ohledem budoucího vývoje ve WB přináší fórum expertů Council of International Relations

Autor je doktorandem Katedry Mezinárodních vztahů a evropských studií FSS MU a členem redakce Global Politics.

blog comments powered by Disqus
Autor
Richard Turcsányi
Rubrika
GP Briefing, Redakce
Publikováno
22. 4. 2012