Časopis pro politiku a mezinárodní vztahy

Global Politics

Časopis pro politiku a mezinárodní vztahy

GP Briefing: Kam kráčíš, Číno?

4. června jsme si připomněli třiadvacáté výročí krvavě potlačených studentských protestů na náměstí Nebeského klidu (Tiananmen) v čínském hlavním městě Peking. Následkem tohoto masakru se Čína na čas ocitla v mezinárodní izolaci, která ale netrvala vzhledem k její prudce rostoucí ekonomické síle a mezinárodnímu významu příliš dlouho. Komunistickou stranou postupně budovaný specifický model ekonomického rozvoje a řízení společnosti přinesl své výsledky. Ačkoli na komentátory z vnějšku Čína často působí jako perfektně řízený monolit, některé skandály z poslední doby odhalily, že tomu tak rozhodně nemusí být. Kam se Čína za třiadvacet let od zmíněných demonstrací vlastně posunula a jak na něj dnes vzpomíná?

Čínský režim, stejně jako v předchozích letech, utužil v období výročí potlačení studentských protestů cenzuru médií a internetu. Jak píše Damian Grammaticas, čínská vláda se snaží zabránit jakékoli formě připomínání událostí z roku 1989. Snaha o cenzuru internetu a možného vyhledávání politicky závadných informací tentokrát vedla až k bizarním výsledkům, kdy vyhledávače blokovaly i výsledky čínské burzy, jež dosáhly (možná díky hackerskému zásahu) jedné ze „zakázaných“ číselných kombinací (The Economist, NYT). Na události na Náměstí nebeského klidu si ovšem nečekaně vzpomněl starosta Pekingu z období protestů, který výrazně zpochybnil oficiální výklad událostí a lehce poodkryl pozadí tehdejších třenic v komunistické straně (Washington Post, NYT).

Jak píše jeden z blogerů magazínu The Economist, zatímco v minulých letech se až na „kulatá“ výročí vládě postupně dařilo vzpomínky na masakr utlumovat, letos se opět objevily s nepředpokládanou intenzitou. To pak dává do souvislosti s obnovenou nestabilitou a bojem o moc na nejvyšších úrovních komunistické strany. Podobný názor na současnou situaci ve straně má i Perry Link, který se ve svém komentáři věnuje postupnému úpadku specifického modelu jejího fungování, ustanovenému po zásahu na Tiananmen. Jedním ze symptomů této nestability je pak široce diskutovaná a velmi komplikovaná aféra Bo Xilaie. Nejen na jeho příkladu pak ukazuje vnitřní problémy komunistické strany a obecně čínských vedoucích kádrů Minxin Pei. Pět možných scénářů současného vývoje pak ve svém komentáři nastiňuje Brahma Chellaney.

Politická nestabilita se ale v současné době nepromítá do ekonomického výkonu. Arvind Subramanian předpokládá, že Čína velice rychle nahradí Spojené státy na pozici největší ekonomiky světa a její dominance bude mnohem výraznější, než mnozí pozorovatelé očekávají. Článek v týdeníku The Economist rovněž potvrzuje, že čínská ekonomika je silnější, než si její kritici myslí. Nad obecným vývojem v Číně se zamýšlí Mary Kay Magistad v článku Co se stalo s Maovou revolucí? Záměrem Mao Ce-tunga bylo zajistit rozvoj a větší prosperitu venkovských oblastí, ale místo toho jsou čím dál chudší venkované stále nuceni se stěhovat do velkých měst a snášet často nelidské podmínky v nejrůznějších továrnách. Více k tomuto paradoxu a tomu, jak se dědictví Mao Ce-Tunga promítá do sporů ve straně přináší komentář Jamieho Metzla.

Dlouhotrvajícím problémem jsou pak samozřejmě i lidská práva. Mizení kritizujících bloggerů nebo lidskoprávních aktivistů se v Číně děje poměrně často, o problematice se obecně zamýšlí Kelley Currie. Disidenti také nezřídka umírají za podivných okolností, jako nedávno nalezený Li Wangyang, který strávil dvaadvacet let ve vězení po zatčení na Tiananmen. Ellen Bork kritizuje chování Spojených států vůči Číně, které nedostatečně projevují snahu jednat s Čínou o potlačování opozice. Bork vyzdvihuje činnost zmizelého aktivisty Tenga Biao, jenž převzal některé myšlenky Václava Havla. Široce diskutovaný na mezinárodní scéně byl pak také případ slepého aktivisty Chen Guangchenga.

Nová rubrika časopisu Global Politics GP Briefing vám každý týden přináší souhrn nejdůležitějších názorů, které potřebujete vědět, vždy na jedno aktuální téma.

blog comments powered by Disqus
Autor
Jan Daniel
Rubrika
GP Briefing, Redakce
Témata
, ,
Publikováno
11. 6. 2012