Časopis pro politiku a mezinárodní vztahy

Global Politics

Časopis pro politiku a mezinárodní vztahy

Zaměřeno na EU: Vnější vztahy Evropské unie

V rámci studentského projektu Zaměřeno na EU Vám přinášíme novou sérii článků, jejichž společným tématem jsou tentokrát vnější vztahy Evropské unie. Jednotliví autoři přistoupili k dané problematice z různých uhlů pohledu a zaměřili se na různé aspekty vnější politiky EU. Výsledkem jejich úsilí jsou celkem tři nové texty.

 

Jitka Benešová se ve svém článku „Interregiona­lismus: progresivní dimenze vnějších vztahů EU“ zaměřila na možnosti, které EU přináší spolupráce s jinými regionálními uskupeními. Díky vskutku bohatému seznamu literatury a zdrojů jde o výborný úvod pro každého, kdo by se tomuto tématu chtěl věnovat podrobněji. Naproti tomu Matej Kresáč upřel svou pozornost na východ k jednomu z nejvýznamnějších sousedů EU – Ukrajině. Výsledkem je brilantní článek „Ukrajina medzi Európskou úniou a Ruskom, alebo čo môže Brusel a Moskva ponúknuť Kyjevu?“ analyzující působení EU a Ruska na současnou Ukrajinu . Konečně Jan Husák zaměřil svou pozornost na problematiku vztahů EU a Gruzií. Výsledkem je článek „EU a Gruzie – vzájemné vztahy a perspektiva do budoucna“, který shrnuje vývoj vzájemných vztahů od 90. let do současnosti a rovněž nabízí několik možných perspektiv budoucího vývoje.

Za celý tým projektu Zaměřeno na EU Vám přeji příjemné a inspirativní čtení a těším se na shledanou v příštím akademickém roce.

blog comments powered by Disqus
Autor
Zbyněk Smetana
Rubrika
Redakce
Témata
,
Publikováno
1. 7. 2010