Časopis pro politiku a mezinárodní vztahy

Global Politics

Časopis pro politiku a mezinárodní vztahy

GP Briefing: Představitelé V4 v boji proti horší kvalitě potravin

Nejvyšší představitelé vlád ze zemí Visegrádské skupiny se 2. března sešli ve Varšavě, aby mimo jiné vyřešili problém s horší kvalitou potravinových výrobků stejné značky ve střední a východní Evropě oproti západním zemím. Setkáním dali lídři najevo představitelům Evropské komise, že se jim nelíbí jejich vágní přístup k této problematice a požadují velmi rychlé řešení.

Představitelé se shodli na neakceptovatelnosti různé kvality stejného výrobku nadnárodních potravinových společností. Český premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že horší kvalita potravin ve střední a východní Evropě prakticky rozděluje občany EU na první a druhou kategorii. Tímto setkáním se tak snaží dle slov premiéra Evropskou komisi probudit ze spánku. V něm údajně totiž stále nenaplnila usnesení Evropského parlamentu z roku 2013 a nezapočala vlastní evropskou analýzu různé kvality stejné značky výrobce potravin. Tvrdý přístup k problematice zastává slovenský předseda vlády Robert Fico, který zdůrazňuje linku rozdělení států v rámci kvality potravin na postkomunistické a západní státy. Také se nechal slyšet, že dle takových praktik velkých společností jde o ponížení občanů Maďarska, Slovenska, Polska a České republiky.

Na problematiku potravin již v minulosti upozorňovala Evropskou komisi europoslankyně Olga Sehnalová, k posunu ale nedošlo. V České republice se problematikou například dlouhodobě zabývá internetový pořad A dost!, který testuje potraviny v českých řetězcích a srovnává je se zahraničními. Dle Romana Vaňka, tvůrce podobného pořadu Jídlo S.R.O. a Peklo na talíři, které se také zabývají složením českých potravin, by se měli občané dívat na složení jednotlivých produktů a kupovat jen kvalitní potraviny. Tímto způsobem mohou prozatím reagovat na nespokojenost se současným stavem. Tyto pořady a další iniciativy se snaží v lidech vzbudit zájem o problematiku nekvalitních potravin.

Některé takové inciativy produkují odborné laboratorní testy. Laboratorní testy na některé druhy výrobků stejné společnosti si nechalo udělat například slovenské ministerstvo zemědělství, jež porovnávalo nealkoholické nápoje, koření, čaje a masové výrobky koupené v Bratislavě a totožné výrobky stejné značky koupené blízko za slovenskými hranicemi ve dvou rakouských městech. Dle výsledků výrobky koupené ve slovenském hlavním městě měly menší podíl masa a větší podíl tuků, mnoho konzervačních látek, sladidel a menší hmotnost. Český ministr zemědělství Marian Jurečka podotkl, že občané jsou už unavení z faktu, že jejich země jsou evropským odpadkovým košem. Maďarský premiér Viktor Orbán vnímá tuto problematiku jako největší skandál nedávné minulosti.

Fico dále navrhl alternativní formu prosazení návrhu, dle které by se Evropská komise musela problematikou zabývat, a to skrz Evropskou občanskou iniciativu. Podle pravidel by tak návrh musel podepsat jeden milion evropských občanů ze sedmi členských států, přičemž na každou zemi je stanoven minimální počet signatářů. Iniciativa má však nedostatky. I přes úspěšné splnění podmínek Komise nemusí schválit všechny body návrhu v původním znění. I proto se slovenský premiér snaží dát Evropské komisi ultimátum. Pokud se instituce nezačne problémem zabývat co nejdříve, bude Slovensko bojkotovat principiální evropskou legislativu. Takový postoj je však protiunijní.

Ačkoliv se současný stav kvalitních produktů ve střední a východní Evropě ukazuje zatím jako boj s větrnými mlýny, zájem vysokých představitelů dodává tématu nový politický rozměr, jak dodává samotná europoslankyně Olga Sehnalová. Doufejme tedy, že aktivní zapojení představitelů V4 přispěje k vyřešení této problematiky.

blog comments powered by Disqus
Autor
Ondřej Lamcha
Rubrika
GP Briefing, Zaměřeno na EU
Témata
, , , , ,
Publikováno
8. 3. 2017