Politics & International Affairs magazine

Global Politics

Politics & International Affairs magazine

Migrační krize jako hlavní téma komunálních voleb ve Vídni

V neděli 11. října se konaly komunální volby ve Vídni. Po napjatém předvolebním boji mezi Sociálními demokraty (SPÖ) a Svobodnými (FPÖ) uhájili první jmenovaní svou dlouholetou vládu v hlavním městě Rakouska. Volby citelně provázelo téma uprchlické krize.

Vídeňské volby byly kvůli imigrační krizi značně sledované zahraničními médii. Jedná se o první volby v období nejsilnější uprchlické vlny do Evropské unie. Dle předvolebních prognóz se očekávali dva kandidáti na vítězství a to rakouští Sociální demokraté, kteří vládnou od roku 1945, a Svobodní, kteří se s imigrační rétorikou snažili voliče získat na svou stranu. Agentury zkoumající veřejné mínění a jejich předvolební analýzy předpovídaly rozdíl mezi červenými (SPÖ) a modrými (FPÖ) okolo jednoho až čtyř procent. Oproti minulým volbám z roku 2010 si měli sociální demokraté skoro o sedm procent pohoršit, naopak svobodní si měli o sedm procent polepšit. Obě strany se tak před volbami co do počtu možných získaných hlasů k sobě velice přiblížily. Nedalo se očekávat jednoznačný výsledek na jedné či druhé straně.

Ačkoliv byly výsledky voleb velmi těsné, sociální demokraté obhájili své prvenství a získali okolo 39,5 % odevzdaných hlasů, druhá FPÖ téměř 31 %. Starosta Michael Häupl i po 21 letech ve vedení města stále zůstává ve funkci. Prozatím tak bylo zabráněno nebezpečí z pravého radikálního křídla. Z minulých voleb, které se uskutečnily v roce 2010 však SPÖ ztratila 4,75 % hlasů, druhá FPÖ se přilepšila o 5 %. Kvůli odlišnému postoji k migraci se neočekává, že by obě strany navázaly spolupráci. Předpokládá se opětovné uzavření koalice mezi sociálními demokraty a Zelenými.

Rakousko je příkladem země, která ukázala, jak může uprchlická krize ovlivnit politickou rovnováhu sil. Už v minulých měsících protiimigrační strana FPÖ narušila rovnováhu v Hradsku, Štýrsku a Horních Rakousech, kdy modří dokázali až dvojnásobně zvýšit svou podporu oproti minulým volbám. Z těchto výsledků dávají občané Rakouska jasně najevo, že mají obavy z přistěhovalectví. I přesto SPÖ nehodlá měnit svůj postoj k migraci a žádostem o azyl. Současný vídeňský starosta Häupl prohlásil, že těch pět procent přistěhovalců z celkového počtu migrantů jdoucích přes Rakousko, kteří přijedou do Vídně žádat o azyl, se dá akceptovat. Předseda Svobodných Heinz Christian Strache má však vůči otázce migrace jiný postoj. Navrhl například po maďarském vzoru vystavět na problematických hranicích ploty. Předvolební kampaň ukázala především souboj mezi lidskostí, jenž podporovali Sociální demokraté, a xenofobii, jenž podporovali Svobodní. Již v minulosti kritizoval Häupl Svobodné za to, že chtějí z bezproblémového vídeňského soužití, kde žije mnoho kultur na jednom místě, vytvořit xenofobní aglomeraci plnou nevraživých střetů. Pro boj proti FPÖ vydala SPÖ tzv. Modrou knihu, která popisuje Svobodné jako demagogy a populisty. Tímto stylem modré politiky ztrácí sociální demokraté svou tradiční třídu dělníků, kteří ze strachu k migraci volí raději Svobodné.

Volby v Rakousku ukazují, jak skrz populismus a xenofobii získává v Evropě na síle extrémní pravice. Podobná situace se projevuje i v české společnosti a české politice. V tomto ohledu se v České republice vládní trio ANO, ČSSD a KDU-ČSL rozdělila na dva tábory. Jeden tábor tvoří Sociální demokraté a Křesťanští demokraté s lidovci, druhý tábor hnutí ANO Andreje Babiše. Toto téma se přesunulo i do opozice a podpořilo například populistu Tomia Okamuru v jeho antiimigračním programu, díky čemuž získává u občanů výraznou podporu. Reinhold Lopatka, jehož strana ÖVP v Horních Rakousech ztratila na úkor Svobodných mnoho hlasů díky tématu imigrace, nabádá politiky, aby mluvili o tématu imigrace otevřeně. Také předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek apeluje pro lepší komunikaci s občany o uprchlické krizi.

Ačkoliv SPÖ uhájila své pozice ve Vídni, jsou tyto volby vzorovým příkladem, jak může téma uprchlické krize v EU ovlivnit výsledek hlasování občanů. Toto téma se tak může odrazit ve výsledcích příštích voleb na všech úrovních napříč všemi zeměmi Evropské Unie.

blog comments powered by Disqus
Author
Ondřej Lamcha
Section
Focus on the EU, GP Briefing (EN)
Topics
, , ,
Published
15th October 2015